Idén megdőlt a zalaegerszegi Aranyoslapi-forrásnál immár 10 éve tartó békamentés rekordja.
Dr. Illyés Zoltán biológus vezetésével helyi önkéntesek végzik a békamentést a zalaegerszegi Aranyoslapi-forrásnál már 10 éve. Idén rekord mennyiségű békát mentettek. Majdnem annyi béka vonult február 22. és március 31. között, mint a tavalyi és tavalyelőtti évben együtt, összesen 7847. A március közepén érkezett rekord melegnek köszönhetően egyetlen nap alatt 2263, másnap pedig 2321 békát sikerült biztonságba helyezni. Összehasonlításképp: 2017-ben az egyhónapos vonulás során mindössze 1454 béka indult a tó felé.
A mentés azért szükséges, mert a békák vonulási útvonalát egy megnövekedett forgalmú út keresztezi az erdő és a tó között. Az itt előforduló fajok az erdőben élnek, szaporodóhely-hűségük miatt igyekeznek a kis tóhoz visszatérni, ahol átalakultak, ezért képesek nagy távolságok megtételére is. Legnagyobb veszélynek a barna varangyok vannak kitéve, mivel ők nem ugranak, mint az erdei és gyepi békák, hanem „gyalogolnak”. A nőstények haladása jóval lassabb, mivel 3000-12000 petét és a hátán megkapaszkodó hímet is cipelik. Az elütött egyedek általában párok. Idén a „halálozási arány” is csak 4,71%. A mentés a helyi populáció számára nélkülözhetetlen, mivel ha a szaporodóképes egyedek 25-30%-a a rendszeres gázolás áldozatául esik, nem képes fennmaradni.
A siker kulcsa a jól megszervezett, elhivatott önkéntesek munkája, ami nem csak a békamentésben nyilvánul meg, hanem abban is, hogy a környéken élők szemléletét és a békákhoz kapcsolódó érzelmét is sikerült egy kicsit átformálni. Az erős környezeti nevelő vénájú önkéntesek rögtönzött „mini biológia órával” még azokat a gyerekeket is rá tudták venni egy kis békasimogatásra, akik félelmükben elfordulnak, amikor szembenéz velük egy varangy. Évről évre több gyerek, család, fiatal és nyugdíjas vesz részt a mentésben.