A növények szavak nélküli üzenete
Ismét eljött a tavasz, a természet nagyszerű művésze: napfényt szór az égre, patakokat indít útnak, madarakat fakaszt dalra és ezernyi virágot fest a tájra. A kora tavasszal megjelenő, színes virágmezők nem szólnak, szavak nélküli üzenetük mégis érthető mindnyájunk számára: a természet ébred.
A növények alkalmazkodóképességüknek köszönhetően jelenlétükkel vagy épp hiányukkal sok mindenről üzenhetnek a számunkra: abiotikus (éghajlat, talajminőség, időjárás) és biotikus viszonyokról (élőhely, táplálékforrás, kártevők) egyaránt. Ugyanakkor néhányan közülük szimbolikus tartalmak hordozói is, melyek az emberiség évezredes kultúrájában, monda- és hitvilágában gyökereznek. Néhány szimbólum jelentése jól ismert: a temetőkertekbe ültetett örökzöld növények a halhatatlanság és az öröklét megtestesítői, míg a sírköveken megjelenő virágkiültetések a halál fölötti diadal és az újjászületés jelképei.
Néhány növény esetében némi előismeretre is szükség lehet a jelentéstöbblet megértéséhez. Többek között ilyen növény a nárcisz, amely az önteltség és a hiúság szimbóluma. Nem véletlenül, hiszen nevét a görög mitológiából ismert Narkisszoszról kapta, aki a víz tükrében megpillantva önmagát szerelembe esett. Mikor azonban a víz fölé hajolva meg akarta csókolni tükörképét, a folyóba zuhanva meghalt. Tragédiájának színhelyén egy csokor nárcisz hajtott ki, emlékeztetve ezzel mindnyájunkat a hiúság és az önimádat veszélyeire. Hasonló legenda szól a fagyöngy eredetéről is, amely a szerelem, a termékenység és az élet jelentésével egészül ki, alatta pedig mindenkinek lehetősége nyílik, hogy vallomást tegyen szeretetéről egy csók formájában.
A virágnyelv egykor a szerelmi élet egyik kifejezőeszköze is volt, amivel a szerelmesek egymás iránti érzéseikről és szándékaikról vallhattak burkolt formában az udvarlási időszak során. Mára kevesen beszélik ezt az izgalmas, titokzatos nyelvet, melynek felelevenítését és a természet nyelvi gazdagságának szemléltetését az alábbi, képekkel is illusztrált virágszótár szolgálja.
Írta és a képes virágszótárt készítette: Bubics Benedek tájvédelem
A virágszótárhoz felhasznált képanyagok forrása:
Allium sp. – hagymavirág
Bellis sp. – százszorszép
Convallaria sp. – gyöngyvirág
Cosmos sp. – pillangóvirág
Crocus sp. – sáfrány
Cyanus sp. – búzavirág
Cyclamen sp. – ciklámen
Gladiolus sp. – kardvirág
Hedera sp. – borostyán
Iris sp. – nőszirom
Lavandula sp. – levendula
Limonium sp. – sóvirág
Linum sp. – lenvirág
Mentha sp. – menta
Myosotis sp. – nefelejcs
Ornithogalum sp. – sárma
Papaver sp. – pipacs
Primula sp. – kankalin
Pulsatilla sp. – kökörcsin
Ranunculus sp. – boglárka
Rosa canina L. – vadrózsa
Sambucus sp. – bodza
Syringa sp. – orgona
Taraxacum sp. – pitypang
Viola sp. – ibolya
Xeranthemum sp. – vasvirág
A növénynevek szimbolikus jelentésének forrása: ITT.