• Attyai-láprét
  • Attyai-láprét

Pápakovácsi településtől dél-keletre mintegy 3 km távolságban az Asszonykai dűlőtől északra terül el az Attyai láprét, melyet 1993-ben helyeztek természetvédelmi oltalom alá. A védett terület sajátos körvonala magába foglalja a láprét medencéjét és a hozzá vezető vízfolyások medreinek egy-egy szakaszát.
A TT területén található társulások közül a legjelentősebbek az üde láprétek, melyek egyik jellegzetes növénye a jégkorszaki reliktum fajként ismert, védett illatos hagyma (Allium suaveolens). Az üde lápréteken kívül egyéb társulásokkal is találkozhatunk a területen, melyek a következők: nem zsombékoló magassásrétek, nádasok, nádasodó üde gyepek, kiszáradó láprétek, lápi magaskórósok, mezofil, xeromezofil kaszálórétek, égeres, gyertyános-tölgyes.
E társulásokban a területen előforduló számos védett növény fajjal is találkozhatunk. Példaként néhány közülük: mocsári nőszőfű (Epipactis palustris) szibériai nőszirom (Iris sibirica), szártalan kankalin (Primula vulgaris), tavaszi csillagvirág (Scilla vindobonensis), fehér zászpa (Veretrum album).
Állatvilág képviselői közül sáskákkal, pl.: aranyos rétisáska (Chrysochraon dispar) és szöcskékkel, pl.: közönséges virágszöcske (Leptophyes albovitatta) találkozhatunk a területen. A nappali lepkék képviselőit is megtalálhatjuk itt, mint például a lápi tarkalepke (Euphydryas aurinia), vérfű boglárka (Maculinea teleius) és a kis apollólepke (Parnassia mnemosyne). Számos védett futóbogár fajjal, pl.:ragyás futrinka (Carabus cancellatus soproniensis), pók fajjal is találkozhat az érdeklődő. Kétéltűek közül az erdei békának (Rana dalmatina), a barna varangynak (Bufo bufo), és a zöld levelibékának (Hyla arborea), hüllők közül a fürge gyíknak (Lacerta agilis) nyújt élőhelyet a TT területe. A láprét és környezete számos védett madárfajnak is élőhelyet nyújt mint például a karvalyposzáta (Sylvia nisoria), fülemüle (Luscinia megarhynchos), fekete rigó (Turdus merula).

Ugrás a tetejére