Hazánk legnagyobb méretű szitakötőfaja, a balkáni hegyiszitakötő (Cordulegaster heros) új állománya került elő Igazgatóságunk Nyugat-Zala Tájegységéből. A napokban, a Göcsej legmagasabb pontjától nem messze, egy korábban kevésbé kutatott patak forrásvidékén észleltük a repülő, párzó és petéző egyedeket.
A terület még a jelenlegi aszályos időszakban is jó vízhozamú forrásokban bővelkedik, valamint faállománnyal jól beárnyékolt. A balkáni hegyiszitakötő más hegyiszitakötő fajok viszonylatában az alacsonyabb magasságokban és szinttájakon is előfordul, a hűvös és oxigéndús dombvidéki patakokat is kedveli, de sporadikus megjelenésű. Így e nyugat-göcseji patak völgye kiváló élőhelyet kínál ennek a fokozottan védett és közösségi jelentőségű fajnak, melynek természetvédelmi értéke 100 000 Ft.
Magyar elnevezése is mutatja, alapvetően balkáni elterjedésű faj, de Ausztriában és Magyarországon is él, sőt, úgy tűnik, hogy elterjedése növekszik, hiszen az utóbbi években Csehországból, Szlovákiából és Romániából is előkerült. Hazánkban a Soproni- és Kőszegi-hegységben, az Őrségben, a Vendvidéken, a Zselicben, a Mecsekben, a Bakonyban fordul elő és most már elmondhatjuk, hogy a Göcsejben is.
A faj populációi fokozottan veszélyeztetettek. A populációk fennmaradása érdekében kívánatos az élőhelyein a vágásos erdőgazdálkodás elhagyása és a szálalásra való áttérés, amely biztosítja a folyamatos erdőborítást, árnyalást és segíti a hűvös mikroklíma megtartását. A fák gyökerei és a patakokra boruló fák, gallyak nagy esőzések idején megakadályozzák a talaj és a mederaljzat lemosódását ezeken a lejtős élőhelyeken, így a faj lárváinak lesodródását is.
A patakvölgy és forrásvidékének magas természeti értékét mutatja, hogy további védett fajok élőhelyéül is szolgál, mint például a gyepi béka (Rana temporaria), a sárgahasú unka (Bombina variegata) és a folyami rák (Astacus astacus).
Irodalom:
Ambrus A., Danyik T., Kovács T., Olajos P. (2018): Magyarország szitakötőinek kézikönyve. Magyar Természettudományi Múzeum: Herman Ottó Intézet.
Haraszthy L., Sáfián Sz. (szerk.) (2016): Védett állatfajok elterjedési atlasza Vas, Zala és Somogy megye Natura 2000 területein. Somogy Természetvédelmi szervezet, Somogyfajsz.
Szöveg: Cozma Nastasia (BfNPI)
Fotók: Cozma Nastasia, Schneidler Viktor