Projekt címe: „Élőhely helyreállítási és élőhely fejlesztési beavatkozások a Kis-Balaton területén”
Projekt azonosító száma: KEHOP_PLUSZ-3.2.1-24-2025-00028
Kedvezményezett: Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
Támogatás teljes összege: 341.000.000,- Ft
Forrása: Európai Regionális Fejlesztési Alap és hazai központi költségvetés előirányzat.
A projekt támogatásának intenzitása a projekt elszámolható összköltségének 100 %-a.
A projekt fizikai befejezésének dátuma: 2028.12.31.
A projekt célja a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság jelenlegi és tervezett vagyonkezelésébe kerülő területein található élőhelyek védelme és helyreállítása. A projekt olyan területek természetvédelmi helyzetét kívánja javítani, amelyek nagy biodiverzitású értékes élőhelyek, vagy azzá válhatnak egy-egy olyan térségben, ahol a természeti értékek pusztulásának folyamata az elmúlt időszakban ijesztően felgyorsult, előre vetítve a fajok veszélyeztetettségének folyamatos növekedését.
A projekt keretében olyan beruházási helyszíneken történik beavatkozás, amelyek védettek és/vagy tagjai az Európai Unió Natura 2000 hálózatának. A projekt ezzel a tevékenységgel hozzájárul a természetvédelmi és közösségi szempontból kiemelkedő értéket képviselő fajok és élőhelyek megőrzéséhez.
Jelen pályázatban tervezett élőhely-rekonstrukciós beruházás a Kis-Balaton HUBF30003 Natura 2000 terület, valamint a fokozottan védett természetvédelmi terület központi részéhez tartozó Zalavári belvízöblözetben valósul meg, az Ingói-berek és a Zalavári-nagylegelő megfelelő vízkormányzás biztonságának fokozása érdekében.
Kis-Balaton térségében jelenleg a BfNPI az egyik legnagyobb állattartó, a zalavári területen mintegy 100 magyar bivaly végzi a vagyonkezelésében lévő gyepek legeltetéssel történő fenntartását. A projekt célja, hogy a területkezelések elsősorban minőségében, másodsorban mennyiségében is növekedjenek, így elősegítve a hagyományos legeltetéses területkezelés fennmaradását.
A fejlesztések eredményeként mintegy 1365 hektárnyi területen javulnak az élőhelyek és a természeti értékek jövőbeni kilátásai, az élőhelyek állapota és a természeti értékek megőrzésének feltételei.
a) A Zalavári belvízöblözet vizes élőhelyrekonstrukciója
A Zalavári-nagylegelő területét körülölelő vízelvezető árokrendszer rekonstrukciójával a gyepek kiegyensúlyozottabb vízellátottságát tudnánk biztosítani. A gyepek jelenleg nagyvizekkor időnként víz alá kerülnek, azonban a rekonstrukció megvalósításával kiszámíthatóvá tehetők az elöntések, a felesleges plusz vizek elvezethetővé válnak, a gyepeken nem tartózkodna hónapokig a víz, megakadályozva ezzel a gazdálkodást. A gyepek továbbra is legeltetve, illetve kaszálva lennének, csak a kora tavaszi időszakban lenne tartósabb vízborítás. A projektterületen az átereszek, illetve a legelőterületet körülölelő vízelvezető árokrendszer felújításra szorulnak. A pontos műszaki követelményeket csak a tervezés során lehet meghatározni, a jelenleg becsülhető feladatok a következőek:
2014-ben a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer kiépítése során a Zalavári belvízöblözet területéről történő vízkivezetés biztosítására, az Ingói-berek nyugati határolótöltés megszakításaiba gerendázható hidak beépítésére került sor (6TH-7TH-8TH-9TH). A Zalavári-nagylegelő vízszintjeinek beállításához szükséges gerendázható hidak a BfNPI üzemeltetése alá tartoznak. A hidak szerkezetéből adódóan a vízkormányzás biztosítása, a vízzárást végző beton gerendaelemek mozgatásával, a súlyuk miatt csak daruval végezhető el. A tervezés során a négy zsilip közül – a pontos műszaki követelmények meghatározása után – kettő zsilip átépítését tervezzük, alapvetően kézzel működtethető zárószerkezet beépítésével. Ezzel elsősorban a területet érintő nagyvizek és villámárvizek gyors levezetése biztosítható.
Átlagos vízállapotok esetén korábban egy szivattyútelep biztosította a Zalavári-belvízöblözet és az Ingói-berek közötti vízmozgatást, azonban ez korábban elbontásra került. A funkció pótlására 2 db nagyteljesítményű belvízszivattyú beszerzését tervezzük, így minden időszakban biztosíthatóak a gazdálkodás céljainak és a megfelelő természeti állapot fenntartásához szükséges vízszintek.
A célterületen lévő mocsárrétek és kaszálórétek állapota is jelentősen javulna a vízkormányzás megvalósításával, illetve a területhez kötődő gazdag fauna szempontjából is előnyös lenne a beavatkozás.
b) A Zalavári Gazdálkodási Központ korszerűsítéséhez kapcsolódó tevékenységek
A Kis-Balaton térségében jelenleg a BfNPI az egyik legnagyobb állattartó, mintegy 100 magyar bivaly végzi a vagyonkezelésében lévő gyepek legeltetéssel történő fenntartását. A projekt célja, hogy a területkezelések elsősorban minőségében, másodsorban mennyiségében is növekedjenek, így elősegítve a hagyományos legeltetéses területkezelés fennmaradását.
A projekt célkitűzése az újabb területek kezelését lehetővé tevő, elengedhetetlen infrastrukturális elemek kiépítése, fejlesztése. Az új kezelésbe vont területeken karám és villanypásztor rendszerek kiépítése szükséges. A zalavári telepen építendő karanténkarám biztosítaná az újonnan érkező állatok elhelyezését. A tervezett géptároló a területkezelésekhez használt mezőgazdasági gépek állagmegóvását biztosítaná. A tervezett változtatások hatására a BfNPI nagyobb területen tudja alapfeladatai közé tartozó természetvédelmi célú területkezeléseit ellátni.